نوزاد با لباس از پارچه تدی سفید با عروسک تدی خوابیده
پارچه تدی چیست؟

پارچه تدی یک پارچه پشمی و کرکیِ دوست داشتنی، نرم، پارچه زمستانه و پارچه پاییزه است. در فصل سرد سال پارچه‌ای گرم به ما با نرمی و لطافت، احساس راحتی و آرامش می‌دهد.

ویژگیهای فیزیکی آن که برای تشخیص به آنها احتیاج داریم را بر میشماریم. اول توجه کنید که در عین سبکی پارچه، بافت ضخیمی دارد. کشش آن در جهت افقی زیاد و در جهت عمودی کمتر است. الیاف پارچه تدی بافت لانه زنبوری دارند و بنابراین قابلیت تنفس بالایی دارد. از پر طرفدارترین پارچه های زمستانی است. از نفوذ سرما به بدن جلوگیری میکند و حالت کرکی آن عایق بسیار مناسبی برای سرماست. پارچه تدی اغلب ساده اما انواع پارچه تدی طرح دار نیز در بازار فراوان است.

از مزایای پارچه تدی راحت، نرم، آرامش‌بخش و لطیف بودن، ضخامت و گرما، حجم زیاد و عدم ایجاد حساسیت و خارش است. لمس کردن این پارچه، احساس بسیار لطیف و نرمی به دست ما میدهد. جلوه ظاهری پارچه تدی زیباست و پرزهای فرفری و مجعد آن بسیار جذاب بنظر میرسد. میزان چروکی و شکنندگی پارچه تدی کم بوده و تنها ایراد آن هنگام برش پارچه میشود. زیرا در بخش برشدار، الیاف می‌ریزد و کرک پس میدهد. اما این مشکل پس از دوخت حل میشود. اما همین مسئله باعث لطیف و نرم بودن تنخور پارچه میشود زیرا برخلاف سطح داخلی پارچه تدیِ ببعی الیاف از پشت با لایه‌ای بهم متصل نشده اند و جنس آنها در دو سمت پارچه یکی است.

تاریخچه پارچه تدی

این پارچه تاریخچه جالبی دارد. در جنگ جهانی اول سربازان مشکل شدید بیخوابی در زمستان داشتند. همین باعث کاهش توانایی آنها میشد. وقتی عروسک خرسهای تدی به آنها داده شد، شبها راحت و با آرامش بسیاری استراحت میکردند. با صنعتی شدن اروپا و آمریکا، مشکل کمبود خز خرس در اروپا پیش آمد. زیرا هنوز همه‌ی این عروسکها با خز واقعی تولید میشدند و همین مسئله خطر انقراض خرسهای قهوه‌ای را به علت شکار برای خز به دنبال داشت. بحران دیگری در جریان نیز بود، قیمت این خزها بسیار بالا بود.

همین مسئله دانشمندان را به تهیه پارچه‌های تدی از سایر الیاف واداشت. هرچند تدی هرگز به نرمی خز واقعی نیست اما الیاف مصنوعی مشابه تا حد قابل قبولی و حتی نرمتر در تولید این پارچه مصرف میشوند. واژه تدی نیز از اسم همین خرسها آمده است. امروزه انواع لباس گرم و نرم با تدی که پارچه ای ضخیم و زمستانی است تولید میشود. در لباس این پارچه مخصوص هوای سرد است. انواع لباس‌های زمستانی با کیفیت بهتری نسبت به خز تولید میشوند و دیگر این پارچه محدود به دوخت عروسک نیست.

تدی در چه چیزهایی استفاده میشود؟

موارد مصرف پارچه تدی بسیار گسترده است. بجز ساخت عروسک مخصوصاً عروسک‌های خرسی در دوخت انواع پالتوهای کوتاه و بلند، مانتو،کاپشن، پانچو، جلیقه،آستر کت، آستر پالتوها و داخل کاپشن استفاده میشود. انواع هودی، شلوار جاگر، شکت، کت، دستکش و کلاه زمستانی و حتی کوسن، حوله و پتو با جنس پارچه تدی دوخته می‌شوند. لباس های تدی اور سایز از انواع بسیار محبوب هستند و لباس‌های گرم نوزادان نیز به علت ضد حساسیت بودن و آرامش بخشی پارچه بهتر است از جنس تدی باشد.

گاهی در بخشی از لباس مانند آستین و یقه برای زیبایی تدی مصرف میشود. دوخت انواع لباس های راحتی و خانگی نیز به دلیل نوع ایستایی پارچه تدی موفقیت آمیز است. برای کودکان از انواع هودی های فانتزی، کلاه هودی گوش‌دار و هودی فانتزی با طرح حیوانات از این جنس دوخته میشود. حتی ست پیراهن شلوار برای نوزادان، کودکان و بزرگترها هم از موارد مصرف این پارچه است. اما در لباس مورد مصرف پارچه بیشتر لباس های زمستانه است تا با بافت متراکمی که دارد مانع نفوذ سرما به بدن شود.

تفاوت تدی با پارچه ببعی و خز و پشم

شرپا یا پارچه ببعی مشهور به پارچه گوسفند مصنوعی برخلاف تدی از پشت به هم متصل شده و هنگام برش نمی‌ریزد. پشت پارچه پشمی نیز الیاف با یک لایه لطیف پشم گوسفند و یا سایر جانوران به یکدیگر متصل است. پشم نیز معمولا آستر لازم ندارد. مانند آن، ببعی نیز از الیاف مصنوعی مانند پلی استر و با ترکیبات پنبه تهیه میشود و بخش بیرونی آن بعنوان آستر کاپشن و کت بسیار پر مصرف است. پشم گوسفند و خز گرانتر و حساسیت زا تر از تدی و ببعی هستند و از پوست حیوانات تهیه میشوند. تدی و همچنین ببعی با لطافت و نرمی پارچه، برخلاف لباس های پشمی و گرم مشابه، بدن شما را نمی خورد.

پارچه خز نسبت به پشم پرزهای کوتاهتری دارد. پرز تدی نسبت به خز کوتاه‌تر و نرم‌تر و به علت کیفیت از خز ارزانتر است. استفاده از پشم گوسفند در مناطق بسیار سرد ایران رایجتر است. پارچه تدی و ببعی تفاوتهای دیگری هم دارند مثلا الیاف تدی طولانیتر از الیاف ببعی هستند اما تراکم الیاف ببعی بیشتر است. برخلاف تدی، ببعی به آستر احتیاج دارد و پارچه تدی ببعی، ایستایی بین کتی و آهار دار دارد. از ببعی در دوخت لباس های گشاد و آزاد، اور سایز، کش دوزی و لباس های چین‌دار استفاده میشود. هنگام دوخت چین‌دار دقت کنید. انواع تدی پرزدار پفی و کمی حجیم هستند. پس اندام شمارا در چین کمی درشت تر نشان میدهند.

شست و شو و نگهداری تدی:

تدی را پشت و رو کنید و با ماشین لباسشویی در مود لباس پشمی و آب سرد_ نهایتا ۳۰ درجه_ بشورید. اگر در شست و شوی آن احساس اعتماد به نفس نمیکنید، لباس های تدی را به خشک شویی بسپارید. شست و شوی تدی ساده است اما خشک کردن آن کمی ماجرا دارد. ابتدا مراقب باشید که چون تدی به برخی لباس ها پرز میدهد، آنرا جدا بشورید. پس از شست وشو پارچه تدی بسیار سنگین می شوند و با وجود خشک کن ماشین، کاملا آب را به خود جذب می کنند. پس اصلا آن ها را آویزان نکنید ابتدا در یک آبکش قرار دهید تا آب آن برود، بر یک سطح صاف پهن کنید تا به آرامی خشک شود. آویزان کردن آن باعث شل شدن، خراب شدن بافت و دفرمه شدنش می شود.

در نگهداری و شست و شو پارچه تدی پشمی حواستان باشد اصلا سفید کننده نریزید. شوینده‌های دارای سفید کننده پارچه را بور میکنند و از عمر آن نیز می کاهند. اگر متراژ مناسب برای پهن کردن تدی ندارید، به سراغ خشکشویی بروید. لباس های تدی در صورت خشک کردن و اتو کشی نامناسب خراب میشوند. اگر پس از شست و شوی پارچه تدی، پرزهایش خوابید از یک شانه استفاده کنید و پرزها را از هم باز کنید تا به شکل اولیه خود برگردد. دقت کنید که پارچه تدی چروک نمیشوند؛ اگر میخواهید درزهای لباستان را اتو کنید صرفا از بخار اتو برای صاف کردن پارچه استفاده کنید. اتو را روی پارچه نگذارید، زیرا سنگینی اتو باعث خوابیدن پف‌های پارچه می شود.

در نگهداری لباس با جنس تدی استفاده از رگال مشکلی ندارد. اما انواع رخت آویز ایستاده و رخت آویز دیواری مناسب نیستند زیرا ردِ میله رخت آویز، روی پارچه شما باقی میماند.

ست کردن لباسهای تدی:

اگر لاغر و قد بلند هستید کافیست شلوار زخیمی را به پا کرده یک تدی اور سایز به تن کنید. دقت کنید که سایز سرشانه ها اندازه باشد و لباس شما شلخته و بزرگتر از سایز بنظر نرسد.ست کردن لباس از جنس تدی با شلوارهای جذب، لگ چرم یا طرح چرم و دمپا شلوار جاگر (اسلش) از جنس تدی بسیار جالب میشود. در زمستان اگر ست تدی بپوشید به گرم نگه داشتن بدن کمک میکند و با توجه به استحکام و مقاومت بالایی که دارد مانع از نفوذ سرما به بدن میشود. البته اگر پالتوی شما از درون تدی است میتوانید شلوار گرمتری هم به پا کنید. هودی فانتزی بچه گانه نیز با شلوارهای گرم دورس ست جذابی میشوند. پارچه پالتویی و پارچه مانتویی تدی معمولا تک رنگ و ساده است، پس استایل مونوکروم نیز میتواند با جذابیت به تن شما بنشیند.

جنس پارچه تدی

تدی با بافتش ضخامت و گرمابخشی خاصی به پوست ما هدیه میدهد. در عین گرم بودن، به علت لانه زنبوری بوده بافت آن تنفس پذیری خوبی دارد و از انواع التهابات پوستی جلوگیری میکند. اما جنس تدی از چیست؟ الیاف طبیعی و مصنوعی مانند پنبه، پشم، پلی استر، اکریلیک و ترکیبی از این الیاف لباس های تدی را پدید می آورند. الیاف پنبه لطافت بسیار دارند و نسبت به الیاف اکریلیک سنگین ترند. آنها زیردست نرم و لطیفی هم دارند. ایستایی این پارچه نکته مهم دیگر قابل توجه است. پارچه تدی معمولی، از این نظر بسیار محکم نیست. پارچه تدی ببعی اما ایستایی محکم تری دارد و از آن در دوخت انواع کت و پالتوهای زمستانی استفاده میکینم. از تدی با ضخامت و ایستایی کم در دوخت انواع لباس های راحتی خانگی و بلوز و شلوار استفاده میکنیم.

اصولا ایستایی هر پارچه بر اساس قطر و تراکم پارچه تعیین می شود، هرچه ضخامت و تراکم ببعی بیش تر باشد، ایستایی آن نیز بهتر است. پارچه تدی از الیاف پلی استر، دارای زیر دستی نرم، صیقلی و لیز می باشد. پارچه تدی از جنس الیاف پنبه و اکریلیک زیر دست و حالتی لطیف دارد و ضد حساسیت هم هست. میزان لطافت پارچه تدی پشمی بستگی به نوع پشم دارد. اما معمولا لباس های تدی نیازی به آستر دوزی یا لایی کشی ندارند. جنسهای لطیف دیگری که در تدی استفاده میشود شامل پشم، پنبه، ویسکوز، ابریشم است. روش بافت پارچه تدی ببعی کشبافت هست و پرزها به حالت کمی شل لای پود تنیده‌اند. میزان تعریق و بوی بد لباس به علت بافت باز آن خیلی کمتر می‌شود. پارچه زمستانه تدی خود بافت لانه زنبوری دارد.

دوخت و طراحی با پارچه تدی

خریداران پارچه تدی ببعی معمولا طراحان و خیاطان هستند. نوع بافت و لطافت و زیر دست پارچه تدی، آن را برای دوخت جذاب میکند. قیمت پارچه تدی پشمی معمولا مناسب است، چروک نمیشود و حت یهنگام دوخت هم اتو کشی لازم ندارد. یکی از خوش دوخت ترین پارچه هاست. به راحتی چین و شکن لباس را به خود میگیرد و با ایستایی مناسب، لباس‌های نرم و لطیف مناسب فصول سرد سال با آن تهیه میشود. ضخامت پارچه تدی زیاد و بین 1/50 تا 3 میلی متر است. عرض استاندارد آن در بین 140 تا 180 سانتیمتر هست پس برای دوخت آن بهترین سوزن، سوزن های شماره 14 و 16 است. کار با این پارچه بسیار راحت می‌باشد و همه خیاطان و افراد مبتدی میتوانند به راحتی آن را استفاده کنند.

دوخت انواع لباس های زمستانه بیرونی و پالتو با این پارچه شاید در نگاه اول غیر ممکن به نظر برسد اما کافیست شروع کنید. ابتدا با مشاهده مدلهای پارچه تدی ببعی طرح و پارچه خود را انتخاب کنید. با استفاده از کاتر دوار یا همان تیغه گرد _و نه قیچی چون کثیف کاری میشود_ آن را برش بزنید. سپس پرزهای اضافی را با یک دستمال نمدار جمع کنید و درزهای لباس های تدی را سردوز کنید. انتخاب بهترین سوزن در دوخت پارچه های تدی اهمیت زیادی دارد. چرخ خیاطی های خانگی و پایه ضخیم دوزی به راحتی آن را چرخ میکنند و احتیاج به آسترکشی و لایی زدن تدی نیز ندارید. تنخور این پارچه راحت است و زیر دستی نرم دارد. با استفاده از پارچه انواع کش های پهن را نیز میتوانید درست کنید.

خرید هودی زنانه از جنس تدی

خرید ست لباس پسرانه و ست لباس دخترانه